מתכונים קלים טיפים והגיגים תערובות תבלינים

תערובות תבלינים

מאת אסף כהן

אין צורך להסביר כמה חשובים התבלינים במטבח הביתי שלנו. תבלינים הם עמודי היסוד והבסיס לכל הטעמים בבישול (בתנאי, כמובן שלא משתמשים באבקות מרק למיניהן…) וכולנו משתמשים בהם באופן יום יומי. כולנו יודעים באיזה תבלינים אנחנו משתמשים, אבל לא תמיד יודעים ממה הם מורכבים – כולם יודעים למשל מה זה אורגנו, טימין ובזיליקום, זה די ברור, אבל מה לגבי תערובת תבלינים? מי יודע מה מכיל קייג'ון? ממה מרכיבים בהרט? איזה תבלינים מרכיבים חוואיג' (ויש כמה סוגי חוואיג')? ומה יש בתוך קארי?! אז הנה לפניכם מילון זריז להכרת תערובות התבלינים שאנחנו משתמשים בהם ונמצאים על כל שיש – ומה השימושים הנפוצים בהם.

מילון תערובת תבלינים:

חוואיג'

חוואיג' זו תערובת תבלינים שמקורה בתימן. למעשה ישנם שני סוגי חוואיג' – אחד שמיועד למרק ואחד שמוסיפים לתיבול של קפה. וחוץ מהשם הזהה – הם שונים לחלוטין בהרכבם.

חוואיג' למרק

משמש לתיבול מרקים ואורז.

מורכב מהרבה כורכום וכמון, ויחד איתם יש הל, פלפל שחור, כוסברה, ולעיתים מוסיפים אגוז מוסקט או מעט זעפרן.

חוויג' לקפה

משמש כתבלין לקפה שחור או קפה תימני (קפה לבן או קישר) ולעיתים גם לתה.

מורכב מהל, קינמון, ציפורן, זנגביל ואגוז מוסקט. לפעמים מוסיפים קימל

קייג'ון

קייג'ון הוא תערובת תבלינים שמגיעה מהמטבח האמריקאי, מאזור לואיזיאנה. השימוש העיקרי בו הוא למאכלי "גריל". כלומר פרגיות, עוף, דגים תפוחי אדמה ואפילו נתחי בשר על האש. קייג'ון מאוד אוהב שמן זית והחיבור איתו נהדר. הוא מעט פיקנטי ולכן הולך ותופס פופולריות גם בישראל. קייג'ון למעשה מורכב מתבלינים המוכרים לכולנו – אבל החיבור בניהם יוצר טעם עשיר ומושלם

קייג'ון מכיל מלח, פפריקה, אבקת שום, אבקת בצל, פלפל שחור גרוס, פלפל קאיין (סוג של פלפל אדום חריף מאוד – ברמה של טבסקו), אורגנו יבש וטימין יבש.

קארי

למעשה קארי הוא שם גנרי לכלל תערובות התבלינים שמקורן בהודו. למעשה המילה קארי – פירושה "רוטב" יש קארי חמוץ, קארי חריף, קארי צהוב, קארי ירוק. המשותף לכולם הוא מוצאם ההודי, ריחם החזק ונוכחותם הבלתי ניתנת לערעור בכל מאכל בו הם משתתפים.

רוב סוגי קארי יכילו כוסברה טחונה, כמון, חילבה, הל, כורכום (או זעפרן) פלפל שחור ופלפלים חריפים בדרגות חריפות משתנות.

תבלינים נוספים שיכולים להופיע בתערובת קארי הם זנגביל, אבקת שום, שומר, ציפורן גרעיני חרדל, אגוז מוסקט ועוד.

בהרט

גם בהרט הוא תערובת תבלינים (מפתיע, בעיקר כי התרגום ל"בהרט" בערבית זה "תבלינים") עם כמה אוריינטציות. בהרט מגיע אלינו ממקום קרוב ולמעשה המקור שלו הוא מטבחים מהמזרח התיכון וארצות ערב – כשגם כאן לכל מקום יש תערובת בהרט משלו – דומה אבל שונה. בהרט משמש לתיבול עופות ובשר, וכמובן כמעט לכל סוגי הקובה הקיימים, חמוצים, וחמין.

בהרט מורכב בדרך כלל מציפורן, קינמון, פלפל שחור ופלפל אנגלי.

בחלק מהתערובות יהיו גם זרעי כוסברה, פפריקה, סומק, פלפל קאיין, אגוז מוסקט, הל או זרעי כמון.

בוקה גרני

טוב, בוקה גרני הוא לא באמת תערובת תבלינים סטנדרטית – אבל זו תערובת של עשבי תיבול שמאוד נפוצה במטבחים אירופאים בפרט ובמטבחים קלאסיים בכלל. בוקה גרני משמש להכנת צירים, מרקים וכו'.

בוקה גרני מורכב מעלי פטרוזיליה, גבעולי טימין, עלי דפנה, כרישה ופלפל אנגלי. את כל העלים קושרים בחוט בישול מיוחד (או בעלי הכרישה) ומכניסים לתבשיל. בסוף הבישול – מוציאים וזורקים את הצרור.

בטח תשמחו להכין גם: