מתכונים קלים טיפים והגיגים מוסיפים טעם לחיים – תבלינים שכדאי להכיר

מוסיפים טעם לחיים – תבלינים שכדאי להכיר

מאת אסף כהן
זרעי חרדל וכוסברה Michelle Meiklejohn

כל מאכל שלא תכינו – אין ספק כי הדבר הכי חשוב בבישול, מעבר לחומרי גלם איכותיים – הם התבלינים. תבלינים הם בעצם תמצית הטעם שנותנים את הטאצ' הסופי לטעם של המנה. הם קובעים את מידת המליחות, החריפות והכיוון אליו ילך הטעם.

כולנו מכירים את התבלינים ה"קונבנציונליים" כמו פפריקה, כמון, כורכום וכו' , אבל יש כמה תבלינים מדהימים (ואפילו לא מאוד יקרים) שנוטים לשכוח בעת הצטיידות ומילוי עגלת התבלינים שלנו. אז הנה לפניכם רשימה של כמה תבלינים שחובה, לדעתי, שיהיו בכל מטבח.

אגוז מוסקט – מדובר בתבלין עז טעם שמשדרג כמעט כל מנה. משתמשים בו ברטבים על בסיס שמנת, תפוחי אדמה, תבשילי עוף ועוד. ניתן לקנות את האגוז טחון ומוכן – אך הרבה יותר מומלץ לגשת לשוק הקרוב לביתכם ולרכוש אגוזי מוסקט שלמים (הם די קטנים) יחד עם פומפיה קטנטונת ופשוט לגרד מעט לתוך התבשיל בכל פעם שיש צורך. אגוז מוסקט לא מתקלקל וניתן לרכוש כמות קטנה שתשמש אתכם לאורך זמן (בעיקר כי בשל טעמו העז – אין צורך ביותר מכמה פרורי אגוז מוסקט בתבשיל).

פלפל ארבע העונות– כולנו מכירים את הפלפל השחור הרגיל שניתן לקנות טחון או בתור שלם לטחון במטחנה. פלפל ארבע העונות הוא למעשה תערובת של 4 סוגי פלפל שחור ב 4 צבעים שונים המייצגים את 4 עונות השנה (ומכאן שמו): ירוק, שחור, לבן ואדום. רוב השפים מעדיפים לעשות שימוש בפלפל ארבע עונות במקום בפלפל שחור רגיל, בשל שילוב הטעמים של הסוגים השונים, המקנים טעם חד ועשיר יותר לאוכל. את פלפל ארבע העונות ניתן להשיג בכל סופר – מוכן כבר בתוך מטחנת פלפלים. והוא בהחלט מומלץ לכל מטבח במקום הפלפל השחור הרגיל.

פלפל אנגלי – בשונה מפלפל ארבע העונות או הפלפל השחור הרגיל – פלפל אנגלי הוא בעצם פלפל שחור בעל טעם חזק ועשיר. הוא מגיע כגרגרים גדולים יחסית לפלפל השחור הרגיל ושימושו העיקרי הוא ביצירת צירים (ציר עוף, ירקות או בשר) ותיבול בשרים (בד"כ דוחפים אותו בצורתו השלמה לתוך נתח הבשר). אני ממליץ לכם להשתמש בפלפל אנגלי ולהעשיר בעזרתו מרקים, תבשילים ובשרים.

זרעי כוסברה – את עלי הכוסברה אין צורך להציג. עושים בהם שימוש יומיומי בהכנת קציצות, סלטים, ושלל תבשילים מהמטבח המזרחי. אבל את זרעי הכוסברה צריך ורצוי להציג. זרעי הכוסברה הם תבלין מדהים שרצוי להוסיף לתערובת התבלינים הקבועה שלכם. אני ממליץ לקנות את הזרעים בצורתם השלמה ולכתוש אותם בבית (ע"י עלי ומכתש – 15 ₪ בכל חנות כלי בית) ולצרף לכל תערובת תבלינים שהיא – לעוף, לקציצות, לחמין ואפילו ללחם ביתי. הטעם של זרעי כוסברה הוא מעט מתקתק (בשונה מעלי הכוסברה) ובהחלט יכול לתת לכם את הסוויץ' שאתם מחפשים לתבשילים שלכם.

זרעי חרדל– גם את החרדל בוודאי כולם מכירים ומשתמשים בו באופן קבוע. אך זרעי החרדל צריכים קצת יחסי ציבור. זרעי החרדל, כמו זרעי כוסברה מומלץ לרכוש בצורתם המקורית ולא טחונים, שכן עיקר השימוש בהם הוא בצורתם המקורית. טעמם של זרעי החרדל הוא חריף – אך עדין. כלומר מטרת השימוש בו זה לתת חריפות קלה לאוכל בלי לשרוף את הלשון של הסועד, והם משמשים לתיבול בשרים (גם סטייקים למנגל וגם בתוך תערובת בשר טחון לנקניקים) וגם לסלטים שונים ובהחלט מומלץ שיהיה מונח על כל שיש.

בטח תשמחו להכין גם: